Bataty są ostatnio w dobrych cenach, więc warto to wykorzystać! Jedną z moich ulubionych batatowych potraw są faszerowane bataty! Przedstawiam Wam przepis!
Potrzebujesz:
- 2 bataty
- 200 g serka wiejskiego lub feta
- 8 kawałków suszonych pomidorów
- garść rukoli, świeżenego szpinaku lub innego „zielonego”
- 120 ml jogurtu naturalnego
- 2 ząbki czosnku
Sposób przygotowania:
- Bataty umyj dokładnie pod bieżącą wodą. Przekrój wzdłluż, deliaktnie posól (np. solą himalajską) i włóż do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 40 minut.
- Pokrój suszone pomidory.
- Jeśli używasz sera feta rozkrusz go, jeśli nie po prostu przełóż ser do miski.
- Dodaj do niego suszone pomidory, rozdrobnione świeże liście, pieprz i ulubione zioła.
- Do osobnej miseczki przełóż jogurt naturalny i wyciśnij do niego ząbki czosnku.
- Przypraw do smaku, ja użyłam odrobiny soli himalaskiej, ostrej papryki i bazylii.
- Wyjmij upieczone bataty i wydrąż miąższ do miski (ja zostawiam prawie samą skórkę).
- Miąż z batatów rozgnieć widelcem lub zgniataczką do ziemniaków i połącz z masą serkowo-pomidorową, sprawdź czy nie potrzebujesz doprawić całości.
- Przełóż farsz do wydrążonych batatów i włóż do piekarnika na jeszcze 15 minut.
- Podawaj ze świeżymi liśmi rukoli czy szpinaku oraz przygotowanym wcześniej sosem jogurtowym
I voila, faszerowane bataty gotowe!
A wiesz czemu bataty są takie fajne?
Są źródłem betakarotenów, w tym luteiny, któa poprawia wzrok, polifenoli i witamin (witamina B1, B2, B6, A i C oraz kwas foliowy). Mają niski indeks glikemiczny i stosunkowo mało kalorii (86 kcal na 100g), chociaż więcej niż zwykłe ziemniaki (79 kcal na 100g). Wynika to z większej obecności cukrów, które wpływają na ich smak. Bulwy batata zawierają też sporo związków mineralnych. W 100 g znajduje się 30 mg wapnia, 49 mg fosforu, 373 mg potasu, 24 mg magnezu, 26 mg siarki 85 mg chloru, a także niewielkie ilości manganu,
miedzi, molibdenu i selenu. Zawartość karotenów i karotenoidów w odmianach z żółtym miąższem jest wyższa niż w dyni, brokułach czy szpinaku
Bataty mają olbrzymie walory odżywcze i lecznicze, są wyższe o około 50% niż u ziemniaka. Mogą zapobiegać ślepocie i chorobom rozwijającym się przy za małej ilości przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i opóźniania procesów starzenia się. Przy spożywaniu batatów zawierających wysoki poziom witaminy E, wykazano opóźnienie się postępu choroby Alzheimera o około 7 miesięcy! >>Sprawdź dietę wspomagającą pamięć i koncentrację!<< Dodatkowo działają przeciwzapalnie, co może mieć znaczenie w chorobach przebiegających ze stanem zapalnym, czyli np. w astmie, zapaleniacch stawów, kości, w reumatoidalnym zapaleniu stawów i in.
Biorąc to pod uwagę, warto jeść bataty! A faszerowane bataty są naprawdę pyszne i całkiem łatwe w przygotowaniu. Z resztą spróbuj sam! A może jadasz bataty w innej postaci?
- B. Krochmal-Marczak, B. Sawicka, Właściwości zdrowotne i znaczenie gospodarcze batata
- ilewazy.pl