Kiedy ktoś o nim mówi, pierwsze skojarzenie u wielu osób to „coś zdrowego”. Nie bez przyczyny. Znany jest od 2000 lat, wchodzi w skład prawie połowy recept medycyny Wschodu. Stanowi również sposób na chorobę lokomocyjną jakiego nie znałeś!
Dalekowschodni lekarze stosują surowy imbir w leczeniu zaburzeń trawienia, gorączki, kaszlu i jako środek na wymioty. Suszony czy gotowany stosują na bóle brzucha i biegunki. W Afryce wyciąg z korzenia imbiru pije się w celu zwiększenia podniecenia, a kobiety mieszkające w Nowej Gwinei używają go jako środek antykoncepcyjny. W Indiach przeznaczony jest głównie w celu leczenia męczącego kaszlu u dzieci.
Sposób na chorobę lokomocyjną jakiego nie znałeś
To, co wiemy na pewno to, że imbir działa przeciwwymiotnie. Jak byłam mała, każda podróż samochodem wymagała stosowania aviomarinu. Później rodzice odkryli inny tajemniczy sposób na chorobę lokomocyjną, jakim było zaklejanie plastra pępkiem. Do dziś bawi mnie fakt, że ta metoda była na tyle skuteczna, że „wyleczyła mnie” z choroby lokomocyjnej. Badacze, z kolei twierdzą, że od aviomarinu (dramaminy) lepiej działa imbir! Przeprowadzono badanie, podczas którego osoby z chorobą lokomocyjną wirowano na krześle obrotowym aż do nudności lub wymiotów. Przed wirowaniem, osoby badane otrzymały kapsułkę z placebo, 940 mg (pół łyżeczki) sproszkowanego imbiru albo 100 mg dramaminy. Tylko osoby, którym podano imbir wytrzymały dłużej niż 6 minut wirowania bez sensacji żołądkowych! Co ważne, imbir w przeciwieństwie do dramaminy nie wywoływał senności.
Podobny do aspiryny
W Badaniach, imbir hamował zlepianie się płytek krwi nawet po podaniu środków zwiększających krzepliwość krwi. Gingerol, zawarty w imbirze budową chemiczną przypomina aspirynę. Ponadto, u szczurów karmionych pożywieniem z wyską zawartością tłuszcz, imbir znacząco obniżał poziom cholesterolu. Jeśli jesteśmy już przy badaniach z udziałem zwierząt, wykazano, że u myszy, imbir hamwał przemiany prwadzące do zmian nowotworowych.
Imbir sprawdza się również w podnoszeniu odporności i przy walce z przeziębieniami, ale o tym więcej przeczytasz w darmowym ebooku (kliknij w obrazek).
Jak go używać?
Jeśli chodzi o chorobę lokomocyjną, najlepiej sprawdzi się imbir sproszkowany (można go kupić w kapsułkach, żeby nie podrażniać przełyku). Ewentualnie można dodać pół łyżeczki do herbaty. Imibr świeży ma działanie słabsze, trzeba by dodać aż łyżeczkę, aby działanie było takie samo.