Pierwsza kluczowa sprawa to fakt, że ma go 85-98% kobiet. Mimo, że nie jest zbyt piękny i ciężko go polubić jest bardzo powszechny. Każda z nas prawdopodobnie choć raz zastanawiała się jak pozbyć się tego ustrojstwa. A ja dzisiaj od diety strony.. Co jeść, żeby pozbyć się cellulitu?
Na początku zaznaczę, że cellulit może być sygnałem alarmowym, że w organizmie dzieje się coś złego! Zaawansowane stadium cellulitu może świadczyć o poważnych zmianach chorobowych takich jak powstawanie żylaków czy też tworzenie się zakrzepów. Warto więc mieć to na uwadze!
O cellulicie można mówić sporo, można go charakteryzować, dzielić, rozróżniać. To, co łączy wszystkie opisy to fakt, że jest defektem tkanki tłuszczowej, polegającym na zmianach obrzękowo‑włóknisto‑stwardnieniowych tkanki podskórnej. Objawia się to pofalowaną skórą, często kojarzoną ze skórką pomarańczy.
Najczęściej występuje u kobiet, w szczególności u kobiet rasy kaukaskiej. U kobiet latynoamerykańskich zmiany lokalizują się głównie na biodrach, natomiast u kobiet w typie nordyckim czy anglosaskim na brzuchu. Na rozwój cellulitu mogą wpłynąć zaburzenia hormonalne, a przede wszystkim nadmiar estrogenów przy równoczesnym niedoborze progesteronu. Kolejnymi czynnikami są siedzący tryb życia, stres i palenie papierosów.
Co jeść, żeby pozbyć się cellulitu?
Badania naukowe nie mowią wiele o wpływie diety na cellulit. Niestety. Wiemy jednak, że cellulit rozwija się mniej u osób, które nie spożywają dużo cukrów prostych. Dobrze będzie więc ograniczać spożycie cukru, białego pieczywa, słodkich bułek, drożdżówek czy ciastek. Korzystne będzie też ograniczenie spożycia soli, przetworzonego jedzenia, białego pieczywa i zmniejszenie ilości tłuszczów zwierzęcych.
U osób z nadwagą sprawdzi się też redukcja masy ciała. Im większa, tym większe zmniejszenie cellulitu, pod warunkiem, że redukcja nie nastąpiła w zbyt krótkim czasie. Wiesz jak zrobić to zdrowo?
Sprawdź tutaj, a później napisz do mnie i umów się na konsultacje i indywidualną opiekę!
Wspierająca będzie dieta z dużą ilością przeciwutleniaczy, a więc warzyw i owoców (najlepiej świeżych i sezonowych), jak również spożywanie olejów roślinnych (np. w postaci orzechów, tylko nie przesadź z ilością! Zobacz czy orzechy są fit!)
Warto rozważyć również zastosowanie niektórych ziół
Wąkrota azjatycka powoduje wzrost gęstości i elastyczności skóry oraz poprawia jej nawodnienie. Stymuluje ona także krążenie, działa przeciwobrzękowo oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Możesz spróbować ją włączyć podczas terapii antycellulitowej! Znajdziesz ją np. w tym preparacie.
Oprócz diety, konieczna jest aktywnosć fizyczna, zmniejszenie ilości czasu w trybie siedzącym, nie noszenie obcislych ubrań, masaże i kosmetyki. Ale o tych aspektach nie będę się wypowiadać. Pamiętaj tylko, że najlepiej działać kompleksowo! Wiesz już co jeść, żeby pozbyć się cellulitu, więc do dzieła!
- A. Klimowicz, J. Zielonka, M. Turek, A. Nowak, Substancje pochodzenia naturalnego stosowane w terapii cellulitu
- K. Janda, A. Tomikowska, Cellulit – przyczyny, profilaktyka
- Smalls LK. Hicks M, Passeretti D i wsp.: Effect of weight loss on cellulite: gynoid lypodistrophy