Na pewno dobrze wiesz, że większość warzyw i owoców jest pryskana różnymi substancjami mającymi na celu ochronę roślin. Ponadto, większość tych, dostępnych w sklepach nie mogłaby leżeć długo na półkach, gdyby nie pokrywała je warstwa środków ochronnych. Warto sobie zadać pytanie czy można zmyć pestycydy z warzyw i owoców? Czy może jesteśmy na nie skazani?
Być może miałeś kiedyś okazję zjeść pomidora prosto z krzaka w przydomowym ogródku lub na wsi. Czy pamiętasz jak ten smak różnił się od pomidorów dostępnych w supermarketach?
Pestycydy to związki, stosowane w rolnictwie w celu zwalczania szkodliwych organizmów takich jak np. mszyce lub inne szkodniki. Stosuje się je, by chronić uprawiane rośliny przed szkodnikami. Nie są one jednak obojętne dla naszego zdrowia.
Istnieje wiele grup pestycydów, charakteryzują się one również odmienną toksycznością. Za najbardziej toksyczne uważa się te, z grupy insektycydów fosforanorganicznych. Są one inhibitorami enzymów odpowiadających za prawidłową pracę układu nerwowego, co oznacza, że zakłócają one jego funkcjonowanie. Dalsze skutki dotyczą zaburzenia pracy mięśni, a w konsekwencji ich paraliż. Na zatrucie najbardziej narażone są osoby, które pracują przy opryskiwaniu pól uprawnych, jednak nie tylko kontakt z wysokimi dawkami jest niebezpieczny. Również dostarczanie małych dawek przez dłuższy okres czasu może powodować występowanie objawów toksycznych na skutek kumulowania się tych związków w organizmie.
Do przedłużania okresu przechowywania i zapobiegania niekorzystym zmianom w owocach i warzywach stosuje się substancje dodatkowe, takie jak chitozan, tworzące powłoki jadalne, które mogą zmieniać smak produktów.
Czy można coś z tym zrobić? Czy można zmyć pestycydy i substancje dodatkowe z warzyw i owoców?
Odpowiednie oczyszczanie warzyw i owoców składa się z dwóch etapów. Płukanie zwykłą wodą zmywa jedynie widoczny brud, pozostawiając dodatkowe substancje na powierzchni warzyw i owoców. Aby się ich pozbyć niezbędna jest zmiana odczynu środowiska z obojętnego najpierw na kwaśny, a później na zasadowy.
Aby to zrobić przygotuj dwie miski.
- Do pierwszej wsyp 2-3 łyżki kwasku cytrynowego lub dodaj pół szklanki octu na każdy litr wody
- Do drugiej miski dodaj 1 łyżkę sody kuchennej na każdy listr wody.
- Włóż warzywa i owoce do pierwszej miski i płucz je przez około 2-3 minuty. Odczyn kwaśny pozwala na pozbycie się bakterii.
- Przełóż produkty do drugiej miski i płucz kolejne 2-3 minuty. Na tym etapie powinieneś zauważyć zmianę zabarwienia wody lub oleisty ślad na powierzchni w zależności od substancji, która była stosowana.
- Opłucz warzywa i owoce pod bieżącą wodą
- Dokładnie je wysusz
Zwróć uwagę na zmianę zabarwienia wody. Na zdjęciu pokazuję czystą wodę z kranu oraz wodę, w której płukałam warzywa i owoce. Czy można zmyć pestycydy z warzyw i owoców? Oj widać, że zdecydowanie tak.
Koniecznie napisz mi czy po wypróbowaniu tej metody też zauważyłeś różnicę!
Przeczytaj też jak czytać etykiety na produktach spożywczych.
- Katarzyna Kozłowicz, Monika Sułkowska, Franciszek Kluza, POWŁOKI JADALNE I ICH WPŁYW NA JAKOŚĆ I TRWAŁOŚĆ OWOCÓW I WARZYW
- Witold Seńczuk, Toksykologia. Podręcznik dla studentów, lekarzy i farmaceutów
- Insektycydy fosforanoorganiczne. W: Stanley E. Manahan: Toksykologia środowiska
Bardzo przydatny wpis! ogromnie Ci dziękuję 🙂 oczywiście najlepiej smakują warzywa te z własnego ogródka i nie trzeba się tak przejmować tą chemią na nich 🙂
Bardzo się cieszę, że informacje są przydatne ;> Co do smaku, zdecydowanie się zgadzam. Co jest fajne to to,że po tych dwóch kąpielach nawet sklepowe owocki zmieniają smak. Najbardziej się zdziwiłam przy winogronach- zupełnie coś innego niż znałam!
Wow! Chyba muszę spróbować tej metody! Moja babcia zawsze moczy warzywa w wodzie z odrobiną octu. A jabłka, jeśli są mocno woskowane, potrafi myć nawet płynem do mycia naczyń, ale nie wiem czy to ma sens 😀
Myślę, że ma sens, bo też zmienia pH środowiska ;> Chociaż brzmi to strasznie 😀