Czy powinniśmy bać się bakterii? Ludzkie ciało jest zamieszkałe przez ich ogromną ilość, nasze jelita, jama ustna, skóra, włosy, wszystko jest pokryte ogromną ilością bakterii. Czy to jednak znaczy, ze jesteśmy skazani na ciągłe infekcje i choroby? Otóż być może was zaskoczę- będziemy na nie skazani jeśli tylko naszych bakterii zabraknie!
Z jakimi rodzajami bakterii możemy mieć do czynienia?
- Bakterie symbiotyczne – najliczniejsza grupa: bifidobacteria, lactobacteria, propionobaceteria, fizjologiczne szczepy E.coli
- Bakterie komensale, czyli oportunistyczne- ich liczba i rodzaj jest kwestią osobniczą. Bacteroids, Peptococci, Staphylococci, Streptococci, Bacilli, Clostridia. W zdrowym jelicie te bakterie są kontrolowane przez bakterie symbiotyczne.
- Bakterie przejściowe- te organizmy, które trafiają do naszego organizmu przy posiłkach, z pokarmami, które spożywamy, z napojami, przez wkładanie do ust różnych przedmiotów m.in. sztućców. Zazwyczaj przechodzą przez jelito i zostają wydalone.
Tak jak skóra, ma non stop kontakt ze światem zewnętrznym, tak dla naszego organizmu takim światem zewnętrznym jest wszystko, co znajduje się w świetle jelita i nie zostało (jeszcze) wchłonięte. Dlatego powierzchnia naszych jelit musi być wyposażona w wastwę ochronną tworzoną właśnie przez nasze symbiotyczne bakterie. Cały przewód pokarmowy okryty jest warstwą bakterii, tworzącą barierę dla różnego rodzaju pasożytów, bakterii patogennych, resztek pokarmowych, toksyn i środków chemicznych. Jest to pierwsza linia obrony naszego organizmu!
Bakterie symbiotyczne stwarzają warunki, w których niemożliwy jest rozwój intruzów: wytwarzają substancje antywirusowe, antygrzybiczne, antybiotykopodobne, lizozym, surfakanty, które mogą rozpuścić błony komórkowe szkodliwych bakterii i wirusów, ponadto wytwarzając kwas mlekowy i inne kwasy organiczne zmieniając miejscowo pH do wartości około 4-5. Jest to środowisko nieprzyjazne wszelkim organizmom patogennym, które potrzebują wyższego pH.
Przeczytaj też jak bronić się przed infekcjami.
Nasza flora jelitowa wykazuje zdolność do neutralizowania azotanów, fenoli, skatoli, ksenobiotyków, wyrzutów histaminy, chelatowania metali ciężkich. Ściany komórkowe naszych bakterii unieczynniają wiele kancerogennych substancji.
Zdecydowanie nie można się bać bakterii 🙂 gdyby nie one, wiele procesów w naszych jelitach w ogóle by nie zaszło. Odpowiednia probiotykoterapia i dieta bogata w żywność fermentowaną gwarantuje dokarmianie tych dobrych bakterii 🙂
Zgadzam się całym sercem <3
O! To ja chętnie przeczytam dalszą część na temat wspierania flory jelitowej.
Hej Kasia! Już jest ebook o mikroflorze jelitowej! Mikro przyczyna Twojego nadbagażu 😉 https://www.posilsiezdrowiem.pl/ebook
Musimy też pamiętać, że zbytnie na mnożenie tychże bakterii nie jest dobre i prowadzi to infekcji i zagrożeń 🙂