Nie wiem jak Wy, ale ja lubię sobie czasem coś pochrupać, np. gdy oglądam jakiś film. Swego czasu, notorycznie jadłam popcorn (robiony bez tłuszczu, w popcornicy). Ostatnimi czasy przestawiłam się jednak na coś bardziej zielonego. Coś zdrowszego i mniej kalorycznego. Czy wiecie jak zrobić chipsy z jarmużu?
Jarmuż to roślinka z rodziny kapustowatej. Co więcej, teraz mamy na nią sezon! Dlaczego jest ciekawy? Przede wszystkim zawiera silne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki (przeczytaj jak to działa i o co z nimi chodzi). Dzięki temu ma właściwości przeciwzapalne. Jest też dobrym źródłem żelaza, witaminy C, witaminy K i karotenoidów.
Działanie przeciwnowotworowe
Jarmuż zawiera glukozynolany, a wartym uwagi efektem ich rozkładu jest sulforafan. Potwierdzono jego możliwość do zapobiegania uszkodzeniom DNA. Ma znaczenie również w eliminacji zmienionych nowotworowo komórek. Działa na wielu etapach tworzenia się procesu nowotworowego. Bierze udział m.in w inicjowaniu apoptozy (czyli „samobójczej śmierci” zmienionej chorobowo komórki).
Jak zrobić chipsy z jarmużu?
Sprawa jest bardzo prosta!
- Umyj jarmuż i oddziel grubsze gałązki od lisci
- Dodaj łyżkę oliwy do miski, wrzuć do niej jarmuż
- Posyp ulubionymi przyprawami (ja daję ostrą paprykę, czosnek i sól)
- Wymieszaj całość
- Nastaw piekarnik na 150 stopni i piecz jarmuż około 10 minut (kontroluj chipsy, żeby się nie spaliły)
To, co jest ważne to, to aby rozłożyć liście na blasze niezbyt gęsto. Inaczej chipsy nie wyjdą chrupiące. Jeśli te chipsy mają być dla Ciebie zamiennikiem „prawdziwych” nie żałuj sobie soli. Właśnie tego oczekujesz po chipsach, prawda? Intensywnego smaku! Wiem, że sól w za dużej ilości jest niezdrowa, ale jeśli oszukanie mózgu ma się udać to sobie nie żałuj. W innym wypadku zrobisz sobie chipsy z jarmużu, a później i tak sięgniesz po sklepowe, które no niestety… Nie są dobre. Nie tylko dla osób na diecie. Ale dla każdego z nas. >>Zobacz, co złego w nich siedzi.<<
Jeśli jesteś na diecie redukcyjnej chipsy z jarmużu mogą być dobrym zamiennikiem niezdrowych przekąsek. Pobierz też listę niskokalorycznych przekąsek!
- mp.pl
- J. Tomczyk, A. Olejnik; Sulforafan – potencjalny czynnik w prewencji i terapii chorób nowotworowych