Są takie dni, których nie lubi chyba żadna kobieta. Najgorzej jeśli towarzyszy im silny ból podbrzusza i to taki, że nie chce się wychodzić z łóżka. Co robić? Możemy w ogóle coś zrobić oprócz ogromnych ilości środków przeciwbólowych? Przedstawiam wam anyż, jako sposób na bóle miesiączkowe.
Jakiś czas temu usłyszałam, że pomóc może anyż gwiaździsty. W jaki sposób go użyć? Anyż należy zaparzyć- najlepiej zastosować go jako dodatek, np. do kawy inki. Kluczową sprawą będzie ilość- wystarczy nam SZCZYPTA! (Nie trzeba dodawać kopiastej łyżeczki, tak jak ja to zrobiłam). Szczyptę warto pougniatać chwilę między palcami, wsypać do kubka, a następnie zalać gorącą wodą. Po około pół godziny dolegliwości bólowe powinny się zmniejszyć.
Anyż (badian właściwy) zawiera anetol- związek odpowiadający za zapach przyprawy. Ma on niewielkie działanie przeciwbólowe, a ponadto działa rozkurczowo na układ pokarmowy. Wykazuje też właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. U kobiet karmiących może zwiększać laktację.
Anyż gwiaździsty często jest mylony z anyżem lub anyżkiem, pochodzącym z innej rośliny zwanej biedrzeniec anyż. Anyżek z kolei zawiera olejek anyżowy, który wykazuje działanie rozkurczające w stosunku do mięsni gładkich. Ponadto działa wiatropędnie i podobnie jak anyż gwiaździsty zwiększa laktację.
Być może idealnym rozwiązaniem byłoby dodawanie do naparu nie tylko anyżu gwiaździstego ze względu na jego działanie przeciwbólowe, ale również anyżku, ze względu na właściwości rozkurczające.
Zobacz też film co robić, gdy podczas okresu (lub przed nim) jesteś ciągle głodna i masz ochotę zjeść wszystko!
Czy możemy uznać anyż, jako sposób na bóle miesiączkowe? Ja na razie testuję metodę z badianem właściwym. Dodam również, że smak i zapach są dość mocno specyficzne. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe można również stosować ciepłe okłady, wykorzystując np. termofor. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura może spowodować zwiększenie krwawienia.
Może macie jakieś inne, domowe sposoby?
- Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych
- Andrzej Sarwa, Wielki leksykon roślin leczniczych
Przeczytaj również:
Rozgrzewająca herbata jesienna
Dyniowe ciasto z czekoladą
Co powinno się wiedzieć o witaminie D?