Depresja jest chorobą, coraz bardziej powszechną. I nie mówię tutaj o “wpadaniu w deprechę”, odczuwaniu smutku czy przeżywaniu żałoby. Mówię o klinicznej depresji, która jest chorobą śmiertelną. Zobacz co dieta ma wspólnego z depresją!
Nie zamierzam owijać w bawełnę. Dietą depresji nie wyleczysz. Ale okazuje się, że dieta może mocno wspomagać leczenie i poprawiać funkcjonowanie.
Pierwszą rzeczą jest fakt, że depresja jest mocno powiązana z otyłością, a jak wiesz otyłość zależy mocno od diety. Osoby otyłe są bardziej narażone na wystąpienie depresji, ale związek ten można wykorzystać w leczeniu! Zmniejszanie masy ciała u osoby chorej może zapobiegać, ale też odwracać anhedonię, czyli jeden z głównych objawów depresji. Krótko mówiąc, anhedonia to stan, w którym nie odczuwamy przyjemności.
Depresyjność częściej pojawia się u otyłych kobiet niż u mężczyzn, ale co ciekawe te związki nie występują w kulturach, które powszechnie akceptują otyłość. Wskazuje to na mocne wpływy społeczne i odbiór społeczny osób z nadmierną masą ciała. Dodatkowo, problem dotyczy również nastolatków. U tych, u których występuje otyłość częściej występują problemy ze zdrowiem psychicznym: niższe poczucie własnej wartości, częstsze są zaburzenia depresyjne i większa liczba zgłoszonych prób samobójczych.
W związku z tym warto zapobiegać nadwadze i otyłości, a jeśli problem już Cię dotyczy to warto podjąć odpowiednie kroki, aby schudnąć skutecznie. Mogę pomóc Ci schudnąć nie tylko do lata, ale też NA LATA! Zapraszam Cię do współpracy, mam obecnie jeszcze tylko 3 wolne miejsca!
Co dieta ma wspólnego z depresją?
Ta zależność działa w dwie strony. Bo nie tylko osoby otyłe mają większe szanse na zachorowanie na depresję. Również osoby z objawami depresyjnymi (np. z anhedonią) wykazują zachowania prowadzące do rozwoju nadwagi i w konsekwencji do otyłości. Mowa tutaj o niekontrolowanym jedzeniu, jedzeniu emocjonalnym i objadaniu się.
ZOBACZ JAK PRZESTAĆ JEŚĆ EMOCJONALNIE
Wszystkie te procesy łączą się poprzez występowanie stanu zapalnego w organizmie. U osób chorych badano stężenia cytokin prozapalnych i udowodniono, że podanie antagonistów zapalnych (czynników hamujących) może poprawić funkcjonowanie organizmu i zahamować rozwój objawów chorobowych.
Zdrowa dieta umożliwia dostarczenie odpowiedniej ilości składników, zwłaszcza tych przeciwzapalnych. A o tym jakie konkretnie składniki powinny się znaleźć w diecie osób, zagrożonych depresją napisałam już rok temu! Zajrzyj koniecznie do tego tekstu:
- Kosatka, D., Sobów, T., Strzelczyk, J. (2006). Częstość i nasilenie depresji u osób otyłych po chirurgicznym leczeniu otyłości metodą RYGB,
- Kera¨nen, A., Rasinaho, E. , Hakko, H., Savolainen, M., Lindeman, S. (2010) . Eating behavior in obese and overweight persons with and without anhedonia,
- Ma, J., Xiao, L. (2010). Obesity and depression in US women results from the 2005-2006 national health and Nutritional Examination Survey,
- Carpenter, K. M., Hasin, D. S., Allison, D. B. , Faith, M. S. (2000). Relashionships between obesity and dsm-IV major depressive dis order, suicie ideation and suicie attempts, Results From a General Population Study,
- Nemiary, D., Shim, R., Mattox, G. , Holden, K., (2012). The Relationship Between Obesity and Depression Among Adolescents,